Dekanat Góra - Wschód
Parafia
Kościoły
Wspólnoty
- KSM
- Akcja Katolicka
- Eucharystyczny Ruch Młodych
- Żywy Różaniec
- Straż Honorowa
- Chór Parafialny
- Ruch „Światło-Życie”
- Schola
- Rada Parafialna
- Caritas
- Świetlica Parafialna
Archiwum
Polecamy
Media
- Radio Rodzina

Chrześcijański portal filmowy

Portal Regionu Górowskiego


Wiadomości 2006
Szopka 2006


fot. Wojciech Lesiak
Rekolekcje adwentowe Rekolekcjonista Ks. Roman Maryński 03-05.12.2006
fot. ks. Tomasz Choiński
Odpust ku czci św. Katarzyny Aleksandryjskiej 25 listopada 2006
„Czy święci są po to, aby zawstydzać? Tak, mogą być i po to. Czasem potrzebny jest taki zbawczy wstyd, aby zobaczyć człowieka w całej prawdzie. Potrzebny jest, aby odkryć na nowo hierarchię wartości” – tak mówił Ojciec święty Jan Paweł II w Tarnowie w czerwcu 1987 roku. Warto więc postawić sobie pytanie, w czym zawstydzać nas może postać św. Katarzyny? Jest kilka postaw, które prowadzą ku naszemu zawstydzeniu.
1. Słuchanie Boga
Katarzyna była córką pogańskiego króla w Aleksandrii w Egipcie. Urodziła się pod koniec III wieku. Jako młoda dziewczyna udała się z matką do syryjskiego mnicha, który opowiedział im o Jezusie. W słowach ascety Katarzyna usłyszała głos samego Boga. Bóg przemówił do niej i podjęła decyzję o nawróceniu. Również i dziś Bóg mówi do nas. Mówi na różne sposoby: przez słowa Pisma Świętego, na modlitwie, przez innych ludzi czy przez wydarzenia z naszego życia. Gdy w ciszy i skupieniu przewracamy stronice Biblii, sam Bóg mówi do nas - wtedy łatwiej odczytać Jego wolę. Podobnie dzieje się na modlitwie, gdy traktujemy ją poważnie. Często myśli, które kołaczą się wtedy w naszych sercach mogą pochodzić od Boga. Niekiedy Bóg może przemówić do nas przez innych ludzi - zwłaszcza tych, którzy żyją blisko Niego, którzy unikają grzechu. Również poprzez wydarzenia z naszego życia Bóg może skierować do nas swoje słowo. Często to, co nazywamy przypadkiem czy zbiegiem okoliczności jest po prostu mową Boga skierowaną do nas.
2. Troska o ubogich
Po swoim nawróceniu Katarzyna porzuciła bogate życie, część majątku rozdała ubogim i troszczyła się zwłaszcza o osoby chore. Troska o ubogich to jednak nie tylko ofiarowanie im pieniędzy. Chodzi przede wszystkim o miłość – o służbę, która wyraża się w czynach miłości. Matka Teresa opowiadała, że pewnego razu zbliżył się do niej żebrak, aby ofiarować jej kilka rupii na potrzeby prowadzonego przez nią instytutu. Pomyślałam wtedy, mówi Matka Teresa: „Jeśli wezmę od niego te pieniądze, odejdzie ode mnie głodny. Jeśli nie wezmę, odejdzie upokorzony”. Wzięłam tę skromną ofiarę. Kiedy trzymałam ją w ręce, poczułam, że jest więcej wart niż otrzymana przeze mnie Nagroda Nobla”. Dziewiętnastoletni student muzykologii Hartmut Gogelmann odmówiwszy służby wojskowej jako służbę zastępczą wybrał pracę z dziećmi upośledzonymi. Owocem spotkań jest książka zatytułowana Kaj znów się śmieje. Autor zastanawia się: Oni nawet nie wiedzą, że są ludźmi. Mam nadzieję, że starczy mi miłości, aby im to któregoś dnia uświadomić. Oto służba sprawowana w miłości.
3. Pokora
Tradycja głosi, że po przyjęciu Chrystusa do swego serca Katarzyna zamieszkała z ubogimi chrześcijanami. Odznaczała się pokorą. Niemal sloganem stało się już powiedzenie, że pokora to prawda o sobie. Niesie ono jednak w sobie głęboką treść. Wielu ludzi nie potrafi spojrzeć na siebie w sposób wyważony: dostrzegają w sobie albo tylko zło (co jest przyczyną załamania i frustracji), albo przede wszystkim dobro (co może prowadzić do nieuzasadnionej dumy czy zarozumiałości). Korzeniem obu tych postaw jest pycha. Aby tego uniknąć, lepiej niekiedy nie budować opinii o sobie na podstawie wypowiedzi innych, lecz w oparciu o Słowo Boże.
4. Głoszenie Ewangelii
Podczas prześladowań, które nękały Kościół za Dioklecjana, Katarzyna jawnie przeciwstawiła się rozkazom cesarskim. Gdy w Aleksandrii zarządzono złożenie ofiary Zeusowi i Afrodycie, Katarzyna stanęła do rozprawy z retorami i filozofami, głosząc im Ewangelię. Stała się świadkiem Chrystusa. Wielu z nich przyprowadziła do wiary. Czterdzieści dni po zmartwychwstaniu, zanim Chrystus ze stoków Góry Oliwnej, z której rozciąga się zachwycająca panorama Jeruzalem ziemskiego został uniesiony do Jeruzalem niebieskiego, pouczał swoich uczniów: „Gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie jego moc i będziecie moimi świadkami w Jerozolimie, w Judei, w Samarii i aż po krańce ziemi” (Dz 1,8). Ta obietnica Pana zaczyna się realizować bardzo szybko. Już w dziesięć dni później w sali na górze pojawiają się tajemnicze płomienie i obca mowa. Ci, których drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, otwierają je na oścież: nie tylko drzwi wieczernika, ale drzwi Kościoła; nie tylko dla Żydów, ale dla wszystkich mieszkańców ziemi. Tak rozpoczyna się fascynująca misja, którą Kościół pełni do dziś. Misja dawania świadectwa o Chrystusie. Misja dzielenia się wiarą. Dzielenie się wiarą cechuje pewien paradoks. Wiara dzielona z innymi rośnie nie tylko w słuchaczach, ale także w nas samych. Świadectwo składane przed innymi buduje naszą osobistą wiarę.
5. Umiejętność przeżywania cierpienia
Katarzyna poniosła śmierć męczeńską. Najpierw łamano ją kołem, a ostatecznie ścięto mieczem. Zmarła 25 listopada 307 (lub 312) roku. Jej ciało spoczęło w klasztorze nazwanym później jej imieniem u stóp Synaju. Swe męczeństwo przeżywała z Chrystusem. Hemingway pisał kiedyś: „Świat łamie każdego, a potem niektórzy są jeszcze mocniejsi w miejscu złamania” Miał rację mówiąc: „niektórzy”. Nie wszyscy. Niektórych cierpienie łamie do tego stopnia, że nie są w stanie się podnieść. Załamują się, odchodzą od Boga, buntują. Jedynie cierpienie przeżywane w bliskości Boga może okazać się zwycięskie. Wzorem jest dla nas św. Katarzyna. Katarzyna uczy nas wielu postaw, które zawstydzają. Uczy słuchania słowa Bożego, postawy służby i pokory, uczy głoszenia Ewangelii i mądrego przeżywania cierpienia. „Czy święci są po to, aby zawstydzać? Tak, mogą być i po to. Czasem potrzebny jest taki zbawczy wstyd, aby zobaczyć człowieka w całej prawdzie. Potrzebny jest, aby odkryć na nowo hierarchię wartości”. Uczmy się od naszej Patronki układania swej hierarchii wartości.
Instalacja nowego Księdza Dziekana Ks. dra Jerzego Żytowieckiego 2006
fot. Wojciech Lesiak
Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa 2006
fot. Wojciech Lesiak
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej 2006
fot. Wojciech Lesiak
I Komunia święta Szkoła Podstawowa nr 1 21.05.2006
fot. Wojciech Lesiak
Bierzmowanie 09.05.2006
fot. Stanisław Janik
I Komunia święta Szkoła Podstawowa nr 3 07.05.2006
fot. Wojciech Lesiak
Droga Krzyżowa ulicami miasta 07.04.2006
fot. Wojciech Lesiak
Rekolekcje Wielkopostne 2006
Rekolekcje Wielkopostne dla Zespołu Szkół i Liceum Ogólnokształcącego w Górze.
fot. ks. Tomasz Choiński
Msza św. w I rocznicę śmierci Sługi Bożego Jana Pawła II
Dnia 2 kwietnia 2006 r. w Kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej
odprawiona została uroczysta Msza św.
pod przewodnictwem Ks. Dziekana Marka Białego
z okazji I rocznicy śmierci Sługi Bożego Jana Pawła II.
Był to także pierwszy dzień rekolekcji wielkopostnych.
Homilie wygłosił
Ks. Marian Kowalski - Rekolekcjonista
fot. ks. Tomasz Choiński
Uroczystość Zwiastowania Pańskiego 25.03.2006
Przyjęcie do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego
z inicjatywy Straży Honorowej Serca Jezusowego
Msza św. pod przewodnictwem
Ks. Dziekana Marka Białego
fot. Wojciech Lesiak
Mariusz Nowakowski

Darmowy hosting zapewnia PRV.PL